Ketoza u krów

Energia jest podstawowym, niezbędnym składnikiem odżywczym dostarczanym z dawką pokarmową dla wszystkich zwierząt. Jednak u zwierząt przeżuwających i monogastrycznych procesy metabolizmu energii różnią się ze względu na oryginalny sposób pozyskiwania i przetwarzania jej ze składników diety. U przeżuwaczy, energia zawarta w paszach, głównie w postaci węglowodanów, ulega przefermentowaniu w przedżołądkach (żwaczu) przez bakterie, przekształcając się w krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (przede wszystkim octowy, propionowy i masłowy). Te kwasy tłuszczowe, po wchłonięciu do krwiobiegu, stają się głównym źródłem dostarczania energii dla organizmu zwierzęcia. U przeżuwaczy wchłanianie glukozy i kwasów tłuszczowych z jelit odgrywa rolę drugorzędną w pokrywaniu potrzeb energetycznych. Ten sposób metabolizmu energii jest wynikiem ewolucyjnego przystosowania się tych zwierząt do roślinnego pokarmu jako głównej diety.

Jednym z negatywnych skutków tego przystosowania jest zagrożenie ketozą, spowodowaną nadmiernym wzrostem stężenia ciał ketonowych we krwi zwierzęcia. Ciała te, takie jak kwas betahydroksymałowy, kwas acetooctowy i aceton, gromadzą się w wyniku niewystarczającej ilości glukozy dostępnej dla wątroby. Przyczynami tego zjawiska są zbyt małe ilości glukozy dostarczanej z przewodu pokarmowego (jelit), niedostateczna produkcja glukozy z procesu glukoneogenezy i marginalne zapasy glikogenu. Jednocześnie czasowy nadmiar kwasów tłuszczowych w hepatocytach powoduje, że nie są one w pełni spalane w cyklu Krebsa, co prowadzi do powstawania ciał ketonowych.

W przypadku wysokowydajnych krów mlecznych występują dwa rodzaje ketozy:

Typ II, charakterystyczny dla okresu około wcieleniowego, jest związany przede wszystkim z nadmierną mobilizacją tkanki tłuszczowej. Wątroba krowy jest wówczas „zalewana” kwasami tłuszczowymi, co często prowadzi do ketozy oraz stłuszczenia wątroby. Jest to wynikiem stresu związanego z porodem, który powoduje depresję pobrania pasz, a co za tym idzie, wysoki ujemny bilans energetyczny.
Typ I, zwany spontaniczną, występuje w późniejszych fazach laktacji i główną przyczyną jest niedobór glukozy. Wynika to z niewystarczającej ilości skrobi w dawce pokarmowej i zbyt małego pobrania suchej masy.
W celu zapobiegania ketozy u krów mlecznych można podjąć odpowiednie działania:

Unikaj tuczenia krów w okresie zasuszenia, oceniając wskaźnik BCS (Body Condition Score) na poziomie 3,5. Krowa otyła ma gorsze wyjadanie dawki po porodzie, co prowadzi do większej mobilizacji tłuszczu i zwiększonego ryzyka ketozy typu II.
Zadbaj o zbilansowaną i wysokokaloryczną dawkę pokarmową dla krów w laktacji, zwłaszcza w okresie bezpośrednio po wycieleniu (zwane „świeżymi krowami”). Wysokie pobranie suchej masy pozwoli na dostarczenie większej ilości glukozy i innych związków, które wspomagają glukoneogenezę w wątrobie.
Zastosuj specjalnych dodatków „antyketozowych”, które zawierają związki glukoplastyczne, poprawiają smakowitość dawki pokarmowej i chronią wątrobę przed nadmierną mobilizacją tłuszczu z tkanki zapasowej.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na produkty takie jak Ketocure czy Energymax Vit, oparte na glicerynie farmaceutycznej. Zawierają one glicerynę, która działa jako związek poprawiający smak i konsystencję TMR-u, a także źródło energii dla żwacza i wspomagający proces glukoneogenezy. Dodatkowo, w składzie tych produktów znajduje się glikol propylenowy – substancja o uznanych cechach glukoplastycznych, niacyna chroniąca komórki wątroby oraz witaminy A, D3 i E wspierające regenerację krów po wycieleniu i zapobiegające stresowi oksydacyjnemu.

Coraz większą popularność zdobywają także bolusy, w tym Ketostop. Jest to kompleksowe rozwiązanie w profilaktyce ketozy u krów mlecznych. Składa się z dwóch bolusów – ziołowego oraz energetyczno-witaminowego. Wspomagają one metabolizm energetyczny, poprawiają apetyt i stymulują funkcjonowanie wątroby. W porcji Ketostop znajduje się aż 10 000 mg niacyny, która ma bezpośredni wpływ na metabolizm energii i wspiera wątrobę. Dodatkowo, witaminy A, D3 i E wspomagają regenerację krów po wycieleniu, a propionian sodu stanowi źródło energii, a mieszanka

Ostatnie wpisy

Veterinary at the farm walking in cowshed checking the cows
calf sent milk from the cow in the field
Group of cows grazing in the fields
Przewiń do góry